Módní tipy

a inspirace


Svatební šaty

Jeden z nejdůležitějších aspektů svatby jsou, zejména pro ženy, šaty. Dalo by se říct, že se jedná o tzv. symbol, který tuto celou slavnostní událost podtrhne a každému se vryje do paměti, proto si každá budoucí nevěsta dává velice záležet na jejich výběru. Mnoho žen považuje svůj svatební den za den, který bude patřit pouze a jenom jim a stanou se tak, byť na dobu určitou, princeznou. Je tedy velice důležité, aby každá nitka byla ,,tip-ťop,, a nevěsta se tak mohla cítit skutečně královsky a bezstarostně si vychutnat svůj den.

Tradice svatebních šatů je v naší společnosti již od nepaměti. Oděv jako takový samozřejmě v průběhu staletí podléhal mnoha módním změnám, avšak základ je stále stejný… šaty by měly působit slavnostně, výjimečně a měla by se v nich odrážet společenská úroveň.

Proč zrovna bílá barva?

Samozřejmě pro naši kulturu je nejpopulárnější barvou nevěstiných šatů, ale pokud bychom měly nahlédnout zpátky do minulosti, zjistíme, že dříve ženy vstupující do svazku manželského nosily oděv poněkud výraznějších barev. Jak již bylo řečeno, svatební šaty byly a jsou ovlivňovány módou, z čehož vyplývá, že ženám v minulosti záleželo hlavně na tom udržet krok s módními trendy a působit co nejvíce honosně.

Antika

V této nádherné řecko-římské etapě starověku se například budoucí nevěsty oblékaly do šatů světlých barev, které symbolicky znázorňovaly jejich štěstí. Nejčastější barvou byla právě bílá. Tudíž byly svatební šaty velmi podobné těm současným.

 

Středověk

Oproti elegantní antice byl pro nevěsty středověk méně příjemným obdobím. Sociální nůžky se více rozevřely, a tak jediné, na čem záleželo, byl majetek. Šlechtické svatby byly celkově plné přepychu, svatební šaty byly šity z těch nejdražších látek (samet, hedvábí…) jasných barev. Rodiny nevěst se řídily nepsaným pravidlem, které hlásalo, že čím více bude nevěstina róba nazdobena, tím bohatší budou mít pověst.  Nevěsta tedy byla brána jako jakási vizitka celé její rodiny. U vrstev nižších tomu samozřejmě tak nebylo. Tak honosné šaty, které nosívaly šlechtičny, si nemohly neurozené dívky dovolit, proto používaly látky značně levnější a snažily se napodobit ony přepychové róby. Své ,,ano,, vyslovily také v krojích, či ve svých nejlepších šatech, které nosívaly každou neděli do kostela.

 

1840

Převratem ve světě módy se stal rok 1840, kdy královna Viktorie (později císařovna) na své svatbě s princem Albertem stanula před oltářem v luxusních bílých krajkových šatech. Do té doby nebyla bílá barva pro svatby typická. Nevěstami nejčastěji zvolená barva svatebních šatů byla kupodivu modrá. Totiž jako symbol čistoty byla tou nejvhodnější barvou a zpravidla zdobila každou tehdejší nevěstu. Z tohoto důvodu vyvolala Viktoriina ,,šatová revoluce,, velké překvapení nejen u všech přítomných svatebčanů, ale i ve světe. Královna tím, že pozměnila již pevně zarytou tradici modrých svatebních šatů, inspirovala budoucí nevěsty natolik, že se od té doby oblékaly do šatů bílých. Stal se z toho zvyk, který, jak víme, přetrval dodnes.

Svatba královny Viktorie a prince Alberta roku 1840.

(zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Queen_Victoria#/media/File:Victoria_Marriage01.jpg)

Ovšem žádná tradice není tak silná, aby si sama nevěsta nemohla zvolit takové šaty, které jí budou střihem i barvou vyhovovat a budou přesně podle jejího gusta...

Současnost

Co se současné doby týče, majoritní barvou nevěstiných šatů je stále bílá. Je jen na Vás zda zvolíte k výběru šatů svatební salon, či si najdete šikovnou švadlenu, která Vám vykouzlí róbu přesně podle Vašich představ. Záleží, kolik jste ochotni do své svatby investovat. Právě od rozpočtu, který si nastavíte, se vše odvíjí. Pak už záleží jen na Vás, jaký střih, materiál a v podstatě celkový vzhled šatů si zvolíte. Je skutečně mnoho možností, protože, jak všichni víme, fantazii se meze nekladou. Pokud jste fanynka skutečně typických princeznovských šatů s bohatým zdobením a šlehačkového vzhledu, navštivte jakýkoliv salon a určitě je tam najdete v několika variantách. Jste-li však zastánce spíše jednoduchého stylu a v salonech Vám žádné nepadnou do oka, doporučujeme oslovit švadlenu, u které máte jistotu, že šaty budou přesně takové, jak o nich sníte. Vše tedy záleží jen na Vás a Vašem vkusu.

V naší nabídce naleznete krásné svatební satény...

Satén svatební krémový

Satén svatební červený

Satén svatebné bílý

Satén svatební modrý

...a mnoho nádherných krajek.

Krajka metallic bílá

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování obchodu, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.