Módní tipy

a inspirace


Společenské módní trendy... na rozhraní mezi snem a realitou

Hned v úvodu vám musím přiznat, že už dlouho jsem si neužívala společenské módní trendy pro společenskou sezónu jako ty letošní. Je to pohádka. A to do slova. A kdo nemá rád pohádky…? Tento směr naznačovaly již romantické květinové čelenky, které se staly hitem letošního léta. Podzimní móda z oblasti haute couture vás opravdu přivede mezi víly na lesní mýtinu, do paláce plného orientálních tanečních v lehkých snových róbách, do pohádky o  princezně se zlatou hvězdou na čele, která zřejmě inspirována letošními trendy vyráží na plesy v červánkových šatech i šatech, co připomínají svítání či noční oblohu. Vítejte do snu, protože toto vše šaty od návrhářů a jejich kolekcí pro nadcházející společenskou sezónu můžete čekat.

Například vyhlášení a oblíbení návrháři společenských šatů Ellie Saab či Zuhair Murad se v letošní tvorbě v mnohém podobali. Snová tvorba plná ženskosti, sofistikovanosti a neuvěřitelného půvabu. Hlavními poznávacími znaky jsou přirozené siluety zdůrazňují ženské křivky, večerní zdobné róby s krajkovanou splývavou sukní až na zem a neuvěřitelné množství aplikací na každých šatech, často doplněné subtilními zlatými nebo stříbrnými pásky. Těžké křišťálové výšivky či perlové mozaiky zdobí šaty z nejjemnějších materiálů. Proti sobě tu stojí snová romantika vyvedená z jemného hedvábí nebo tylu, a víc než náročně zdobené kusy, které na první pohled působí těžce, jako brnění. Transparentní materiály, z kterých jsou šaty ušité, obrůstají třpytivé krajkové výšivky jako popínavá rostlina schovávající jen to nejnutnější, nebo jsou posázené blýskavými kameny jako hvězdy na noční obloze. To vše se děje i v několika vrstvách tak, aby průhlednost nebyla na první pohled příliš zřetelná. Každé takové šaty jsou jedinečné a neopakovatelné. Skrývá se za tím také mnoho ruční práce. Ale ten výsledek stojí za to.

šaty ručně zdobené krajkou z ateliéru Terezy Sabáčkové

Pro zdůraznění vílovitého, dokonale nedokonalého efektu, šaty často zdobí roztřepené lemy, peří a odkrývají značnou část těla. K lehkým šatům patří lehké barvy - levandule, meruňka, bledě modrá, starorůžová, pudrově fialová, zlatavá či stříbrná. Tak jako kontrast v materiálech (lehkost versus těžká zdobnost)  tuto sezónu funguje i kontrast v barvách. K éterické něžnosti se na molech střídají šaty v dramatičtějších a hutnějších barvách - od noční modré, odstínů zeleného malachitu, tmavé lila, černé, červené až hitu letošního podzimu – bordó. V těchto barvách pak můžete spatřit i těžké materiály jako taft nebo samet, a velké sukně barokního vzhledu. Ale vždy odlehčené nějakou průhlednou vsadkou, průstřihem tak, aby vynikl zmíněný kontrast.

Tato sezóna zkrátka dává svůdnosti nový rozměr. U šatů už rozhodně nejde o napěchovaný dekolt v korzetových šatech, sešněrovaný pas a prvoplánovitou odhalenost. Dnes je svůdnost mnohem sofistikovanější, rafinovanější, přirozenější, něžnější a o to účinnější. Klidně si vemte dlouhý rukáv, který je v této sezóně velmi žádaný, a šaty až ke krku. A budete ze všech nejsvůdnější. Jak je to možné? Dnes se totiž používají průhledné materiály. Šifony, tyly, hedvábí a samozřejmě krajky. A klidně ve více vrstvách tak, abyste vyvolaly otázku… jsou ty šaty vlastně průhledné nebo ne? A o to jde, vyvolávat zvědavost, otázky a tím podporovat představivost. Svůdnost je letos totiž mnohem méně uchopitelná tak, jako žena sama. Proto využijte příležitost a buďte pod vlivem letošních trendů ve společnosti neuchopitelná… tajemná, něžná… plamen i červánek, ďábel i beránek, cukr i sůl...

(v článku jsou použity fotky z archivu Terezy Sabáčkové, modely jsou vytvořeny z našich látek)

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování obchodu, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.