Módní tipy

a inspirace


Rozkódujte dress code

Dress code je obecně uznávaným vzorem a souborem pravidel v oblékání. Jedná se o určité normy, které určují, jaké oděvy mohou být nošeny v zaměstnání, na úřadě, při obchodním jednání či společenské události. A právě různé typy společenských událostí, vyžadují určitý stupeň společenského rázu oděvu. To je zejména pro ty, kteří nepatří mezi matadory plesů, vernisáží, křtů, premiér, či nepřebírají několikrát do roka ceny za celoživotní přínos, mírně matoucí.

Ideální varianta samozřejmě je, že na pozvánce na danou událost je předepsaný dress code uvedený. V zemi, kde po noblesní „První republice“ šla bohužel elegance a společenská etiketa do pozadí, je to opravdu žádoucí. Člověk se pak vyhne trapným situacím, ať už z pozice nedostatečné formálnosti, či pozice „overdressed“, kdy to se společenským oděvem pro změnu přežene. Ani jedna varianta není příjemná a člověku to dokáže otrávit potenciálně hezký a zajímavý večer. Proto zde máte alespoň základní ukazatel, jak se v pojmech jazyka dress codu, orientovat.

 

Black Tie

Doslovný překlad je černá kravata. Od mužů se vyžaduje smoking, lakovky a navzdory názvu motýlek! (tedy nikoliv oblek s kravatou – to je zcela nevhodné). Black Tie je nejčastějším formálním oblečením pro velmi slavnostní příležitost. Ženy by měly zvolit dlouhou večerní toaletu a boty s vysokými podpatky. Barevnému provedení se meze nekladou, není nutné držet se černé! Přestože figuruje v názvu, rozhodně není podmínkou. Jde-li o komornější událost odehrávající se při menším počtu zúčastněných, můžete využít i luxusnější podobu „malých černých“ nebo koktejlových šatů.

Ideálními materiály pro modely ve stylu Black Tie jsou krajka metallic nebo hedvábný satén.

 

White Tie

Vysoce formální, společensky významná událost.
Pánové by měli zvolit frak s bílou košilí, vestou a bílým motýlkem a k tomu černé lakýrky. Muži mohou nosit šperky - zlaté knoflíky na vestě v dnešní době, dříve se k White Tie patřilo vytáhnout i řády a medaile. Ženy volí dlouhou večerní a honosnou róbu. Barvy v názvu opět nesouvisí s barvou šatů. Je třeba volit šaty zejména z drahých, honosných, zdobných materiálů. U významných plesů Vás například nepustí s kratší délkou než ke kotníkům.

Veronika Arichteva na Plese v Opeře. Šaty jsou ručně zdobené luxusní krajkou.

 

Formal dress

Na večer slavnostní, přes den formální oděv. Pro muže jednoznačně tmavý oblek s bílou košilí nebo pastelovou, ale pouze jednobarevnou kravatou. Pro ženy platí oblíbené malé černé šaty, koktejlky nebo i elegantní večerní kostým. Mohou být i dlouhé, ale ne příliš honosné šaty. Samozřejmostí jsou uzavřené lodičky.


 

Semi-Formal

Většinou to znamená, že velké večerní šaty či smoking nejsou vhodné. Z hlediska oblékání je Semi-Formal nejošemetnější. Outfit se spíš řídí hodinou, kdy se akce koná. Je- li začátek dopoledne nebo odpoledne do 18.hodiny, ženy volí elegantní kostýmek, pouzdrové šaty, elegantní byznys styl. Pánové oblek (nemusí být nutně tmavý). Je-li začátek po 18.hodině, ženy by si měly obléci koktejlové šaty z atraktivního materiálu nebo „malé černé“, muži tmavý oblek.

Objevte látky, které Vám zaručeně dodají eleganci: úplet malý plastický a obleková tkanina.

 

Cocktail

Jedná se zejména o honosnější párty. Jak už název napovídá, ženy volí krátké elegantní koktejlové šaty - koktejlky. Správně zvolí doplňky v podobě lodiček na vysokém podpatku a malé kabelky nebo psaníčka. Pokud vám ale nejsou blízké koktejlové šaty s podpatky, můžete například okopírovat elegantní pánský styl. Muži volí společenský oblek. Pokud se párty koná před 18. hodinou, oblek může být světlý.

 

Dressy casual nebo Casual dress

Výraz, který lze přeložit jako nedbalá elegance má v případě tzv. dress code jasné mantinely. Nedbalou elegancí se v tomto případě rozhodně nemyslí šortky či džíny a triko s potiskem... Hostitel vám chce naznačit, že máte vypadat elegantně, ale s formálností to nemusíte přehánět. Ve společnosti se pod tímto heslem míní separátní saka kombinovaná s tričky s límcem či měkkými košilemi bez vázanky, vesta nebo svetr, nebo mokasíny na bosých nohou bez ponožek. V dámském podání jsou to letní šaty, úpletové šaty, kalhoty, halenky, krátké sukně, sexy topy...

Dopřejte si kouzlo nedbalé elegance v našich úpletových látkách.

 

Doufám, že Vám tento článek pomohl rozkódovat jazyk dress codu a přeji Vám, aby Vás jeho řeč, nikdy neuvedla do nepříjemných společenských situací. A kdyby se tak stalo, nezapomeňte na úsměv a zdvořilost… To je ve společnosti beztak nejslušivější dress code.

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování obchodu, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.