Módní tipy

a inspirace


Představujeme materiály- Viskóza

Viskóza

Toto celulózové vlákno, jehož základní surovinou je dřevo (bukové, smrkové…) či bavlna, můžete znát také pod názvy RAYON či UMĚLÉ HEDVÁBÍ. Ať už použijeme kterýkoliv z výrazů, budeme mluvit stále o jednom a tom samém materiálu, jehož vlastnosti se podobají hedvábí. Je však mnohem snazší na údržbu a cenově dostupnější, což každá švadlena jistě ocení. :)

Viskóza se začala vyrábět v 19. století ve Francii jako náhražka za drahé hedvábí. Odtud tedy pochází název ,,umělé hedvábí,,. Viskóza si ponechala spoustu pozitivních vlastností pravého hedvábí a stala se tak velice oblíbenou alternativou. Můžeme se setkat jak s její tkanou podobou, tak i s podobou úpletovou. Díky své měkkosti a schopnosti sát je velmi příjemná na nošení a v teplých měsících krásně ochladí. Další výhodou rayonu, oproti jiným materiálům, je splývavost látky a netvoření žmolků. Je však třeba mít na paměti, že tento materiál má tendenci mačkat se a srážet (prát maximálně na 40°). Proto by se tyto látky neměly vůbec ždímat, ale pouze ,,vymačkávat,, a následně sušit pověšené. Zejména u úpletových viskóz májí po namočení přítomná vlákna sklon ke slábnutí (na rozdíl od bavlny) a zmíněným ždímáním by došlo k jejich vytahání.

 

Rayon můžeme také velmi často vidět jako příměs lněných látek. Len, jakožto látka hrubší, získá díky přítomnosti rayonu měkčí strukturu a je pak příjemnější na omak. S bavlnou se pak viskóza mísí např. pro výrobu spodního prádla.

Viskóza je pro svůj elegantní a lesklý vzhled ideálním materiálem na letní šaty, sukně či halenky.  

 

Existuje ale také mnoho dalších celulózových vláken, které nesou různé názvy a mají nějakým způsobem vylepšené vlastnosti oproti klasické viskóze. Především se jedná o větší odolnost při namočení. Patří mezi ně např. MODAL, TENCEL, VINCEL či BAMBUSOVÁ VISKÓZA.

         

    

    

Tyto novinky najdete již brzy v naší nabídce!!

 

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování obchodu, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.