Módní tipy

a inspirace


Představujeme materiály: Krajka

Představujeme materiály

Krajka

Protože si myslíme, že Vy, naši milí zákazníci, byste měli vědět, jak plně využít potenciálu látek, které Vám zde na našem e-shopu Módní látky nabízíme, připravili jsme pro Vás pravidelnou dávku informací o konkrétních materiálech.

Jak všichni víme, toto roční období je považované za sezónu společenskou. Je to čas, kdy si v hlavě opakujeme kroky valčíku, waltzu, polky, obvoláváme kadeřnice a jediné, na co myslíme, je to, jak okouzlit všechny přítomné v sále. Ovšem nejdůležitějším prvkem těchto společenských akcí jsou jednoznačně šaty. Pokud se rozhodnete nechat si šaty ušít na míru, je to běh na delší trať. Přípravy trvají měsíce, ale pokud máte jasnou představu jak o celkovém vzhledu, tak i o materiálech, které chcete použít, pracuje se mnohem snadněji. Proto Vám v tomto článku představíme látku, která se s přehledem drží na prvních příčkách v kategorii společenské šaty.

Někteří možná už tušíte... ano, jedná se o krajku. Pokud chcete dodat šatům trochu toho luxusu a působit tak vznešeně, právě krajka je to pravé, co hledáte. Pravděpodobně narazíme na pár lidí, kteří budou tvrdit, že krajka se řadí mezi retro materiály, ale opak je pravdou. Tato nadčasová látka snad nemůže být nikdy passé.

Když se řekne krajka, všichni si jistě představíme vzdušnou průhlednou textilii tvořenou z nití, které vytváří různé obrazce. Právě druh ornamentu a hustota vzorování jsou spolu s použitým materiálem směrodatnými prvky, na které je třeba při výběru myslet. Ovšem máme-li jít do větších detailů, zjistíme, že tato látka nabízí mnohem víc a zaslouží si o něco podrobnější popis. Z historického hlediska se za kolébku krajky pokládá Itálie, odkud se v 16. století rozšířila do dalších regionů. Existují však důkazy o tom, že krajka byla známá mnohem dříve. Pletené krajky ze Starého Egypta či nástroje k paličkování nalezené na Kypru ze 4. století n. l. jsou jasně potvrzujícími nálezy.

Podívejme se na druhy ručně zhotovených krajek…                                                             

 

  • Šitá krajka

 Dalo by se říci, že tato nejstarší krajka funguje na nikterak složitém principu odvozeném od výšivky, s tím rozdílem, že se nevyšívá na látce. Z tohoto důvodu byla první šitá krajka nazývána punto in aria (stehy ve vzduchu). Rozhodně se setkáte i s termínem retičela, která je jakýmsi mezistupněm mezi punto in aria a výšivkou. V podstatě můžeme říci, že se jedná o šitou krajku, kterou zdobí geometricky tvarované vzory. Mezi další příklady šité krajky kromě retičely, které stojí za zmínku, patří: benátská krajka, point de gaze 

  • Paličkovaná krajka

U tohoto druhu krajky se na zhotovení nepoužívá jehla, ale paličky. Princip spočívá ve vzájemném splétání mnoha nití ve všech směrech a sešikmení. Přestože je výroba složitější než u šité krajky, časově je méně náročná. Pokud byste se rozhodli zhotovit si jednu takovou krajku, budete potřebovat paličkovací polštář, paličky a v neposlední řadě špendlíky. Paličková krajka má mnoho variant, my si uvedeme jen některé z nich: bruselská, vamberecká, duchesse, valencienská    

  • Háčkovaná krajka

Háčkovaná krajka funguje na principu proplétání oček z jedné niti a tvoření smyček pomocí háčkovací jehly. Existuje několik druhů háčkovacích oček a to např. řetízkové, dvojité, vidličkové, jednoduché, tuniské…

Mezi další druhy ručně zhotovené krajky patří pletená krajka, drhaná krajka, filetová krajka, vyšívaná či pásková krajka.

 

Strojní výroba krajek je samozřejmě také velice populární. K průmyslové výrobě této textilie se používá zejména bobinet, rašl, paličkovací stroj či vyšívací stroj. Někteří specialisté však za pravou krajku považují jen ty ručně zhotovené.

Nyní se podíváme na použití krajky. Jak již bylo řečeno, téměř žádné společenské šaty se neobejdou bez krajky. Ať už ji použijete jen jako ozdobu, která šatům dodá nádech luxusu, nebo přímo jako důležitou součást, která bude tvořit celý oděv. Vsadíte-li na kombinaci látek kontrastních barev např. černé krajky a saténu lososové barvy, nemůžete udělat chybu. Zde najdete velké množství saténů mnoha barev, se kterými můžete vytvořit šaty nejrůznějších barevných kombinací a hlavně podle svého vlastního gusta. Na druhou stranu velice svůdně a zároveň elegantně působí kombinace krajky černé se stejně barevným saténem či šifonem. Tento pozitivní efekt platí samozřejmě i pro jiné a veselejší odstíny, jako je např. růžová, červená nebo modrá. I ty naleznete zde v naší nabídce, která Vám nabízí opravdu spoustu barevných variací. Ovšem její použití se nevztahuje pouze na společenské šaty. Díky svým atraktivním vzorům nejrůznějších tvarů, barev a velikostí ji lze použít také na sukně, halenky, ale i záclony, ubrusy či prostírání. Ovšem nejvíce oblíbená je krajka v kategorii spodního prádla. Pro svou vzdušnost a průhlednost působí velice sexy, ale zároveň velmi honosně. Ne nadarmo se v minulosti krajka považovala za látku aristokracie. V každé z Vás totiž probudí tu pravou vášeň a nepřehlédnutelnou ženskost, že se budete cítit právě jako královna. Věřte, že žádný muž neodolá!

 

 

     Pro královský pocit…

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování obchodu, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.