Kostýmy Mikuláše, čerta i anděla snadno zvládnete doma


Poznejte blíže krásnou mikulášskou tradici a její kořeny. Seznamte se s typickým oblečením pro Mikuláše, čerta i anděla a ušijte si doma snadno vlastní.

 

 

Tradici mikulášských koled na začátku prosince všichni znáte. Mikuláš v doprovodu anděla a čerta odměňuje hodné děti a domlouvá zlobivým. Prozradíme vám, kde se tato tradice vzala, jaké má kořeny a co a proč si tyto postavy oblékají. Jednotlivé kousky lze velmi snadno ušít i doma.

Trocha historie

Postava Mikuláše vznikla na základě legend o laskavém tureckém biskupovi z první poloviny 4. století. V našich zemích se oslavy tohoto svátku dříve spojovaly s masopustem, velkými průvody masek, bohatou výzdobou, pečením cukroví a výrobou ozdob. V průvodu masek kromě čerta a anděla nechyběli husaři, myslivci, jezdec na koni a další.  Mikulášové chodili dokonce i 4. Celý rej doprovázela kapela.

Variace po celé Evropě

Mikuláš zdaleka není pouze českou tradicí. Pověst svatého Mikuláše se rozšířila do celé Evropy. Nejenže tento den slaví mnoho dalších evropských zemí, ale Mikuláš je i patronem řady profesí, měst i území. Základní princip nápravy malých zlobivců zůstává všude stejný, ovšem každá země vdechla dni vlastní podobu.

Polský Mikolaj schovává dětem dárky pod polštář či do velké ponožky. Místo anděla ho doprovází Sněhová vločka. V Rakousku, Bavorskou Maďarsku, ale i Chorvatsku straší děti po boku Mikuláše děsivý čertu podobný Krampus. V Rakousku nechybí anděl a někdy skupinu doprovází i Guatseltrager – starý muž nesoucí pytel sladkostí. Zde se dávají před dveře vysoké boty, které Mikuláš do rána naplní dobrotami. Pro otrlé povahy mohou být úžasným zážitkem i tradiční rakouské pochody děsivých a hlučných čertů, které mají stejně velkou tradici jako Mikuláš.

V Německu mají místo čerta Pacholka Ruprechta (Knecht Ruprecht) ověšeného řetězy a metlami. Nizozemského a vlámského Sinterklaase doprovází Černý Petr a ve frankofonní části Belgie znají spíše Taťku rákosku. Švýcarská obdoba čerta se jmenuje Schmutzli a kromě plnovousu má černou kápi. Mezi země, které Mikuláše neslaví patří Rusko, Francie i Anglie.

Jak vypadají u nás

Mezi tradiční barvy českého i slovenského Mikuláše patří bílá, červená a zlatá. Nosí totiž biskupský oděv, čímž odkazuje na svůj původ a legendy. Jedná se o dlouhou bílou košili či šaty a červený plášť se zlatými prvky. Nechybí ani nepostradatelná pokrývka hlavy zvaná mitra – špičatá biskupská čepice. V neposlední řadě má Mikuláš berli, o kterou se opírá a může nést i knihu, která mu prozradí, zda byly děti hodné nebo ne.

Neposedný čert nedá dopustit na černou barvu s prvky červené. Ve vlasech pyšně nese pár rohů. Neměl by mu chybět pořádný chlupatý kožich, pod ním mívá tmavou košili. Nohy a kopýtko zakrývají kalhoty či sukně v případě čertice. Rozhodně by neměly chybět drnčivé řetězy, pytel s uhlím a bramborami, případně na odnášení zlobivých dětí. Díry, šmouhy od popela ale i záplaty jsou typickými módními doplňky správného pekelníka.

Anděl vyvažuje nezbedného čerta a společně s Mikulášem tvoří shovívavou dvojici, krotící jeho lotroviny a chuť odnést všechny děti. Kostým anděla bývá nejjednodušší. Jako typický posel z nebes obléká bílou či modrou barvu. Krásné šaty doplňují křídla. Ty se dají snadno vyrobit z pevného papíru a třeba vaty. Můžete ovšem koupit i hotové.

Koupit se běžně dají i další jednotlivé části všech kostýmů – vousy, berle, rohy, různé paruky či děsivé masky čertů. Všechny tři kompletní kostýmy pořídíte v obchodech či na internetu. Některé ovšem nevypadají moc pěkně a za ty skutečně podařené si hodně připlatíte. V případě anděla se často jedná o verze nevhodné pro děti či na procházky po venku. Takže proč nezapojit své šikovné ručičky a nevyrobit si je vlastní? Originální mikulášské kostýmy zvládnete kombinací vhodných kousků či jejich ušitím a přešitím raz dva.

 

Archiv novinek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování obchodu, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.