Módní tipy

a inspirace


Jak zeštíhlit postavu pomocí vzorů

Po patnáctileté praxi módní návrhářky jsem došla k poznání, že všechny mé zákaznice chtějí to samé. Požadavek bývá jasný: „Chci vypadat štíhlejší, mladší a krásnější!“.:) Abych si své zákaznice udržela a jejich počet se rozrůstal, musela jsem přijít jak na to. Naštěstí jsem nemusela objevit elixír mládí, v podstatě to nebývá ani tak složité, jde jen o to, pochopit pár jednoduchých triků. A o některé se s Vámi podělím.

 

Z archivu módní návrhářky Terezy Sabáčkové (foto: Kateřina Novotná, modelka: Nikol Moravcová) 

Pro efekt zeštíhlení jde zejména o to, pracovat se střihem, typem látky a VZOREM. A vzor je právě ta oblast, které se chci věnovat. Vaším cílem je totiž jediné, vést oko diváka, tedy toho, kdo stojí naproti Vám, tím správným směrem. Po těch správných liniích. To vesměs znamená, od shora dolů, po co nejdelší linii tak, abyste vypadala vyšší (tudíž štíhlejší), a pokud možno ve středové zóně postavy tak, abyste vypadala užší. A naopak v místech, které chcete zdůraznit ve svém objemu, například ramena (pro zdůraznění útlého pasu a potlačení objemu boků) nebo prsa, vést pohled pozorovatele po vodorovné linii.

A nejjednodušším způsobem toho můžete dosáhnout právě díky vzoru na látce. Je důležité, hlídat si směr a rytmus vzoru, pro který jste se rozhodla. Neznamená to nutně, že nemůžete mít například vodorovné pruhy, jen je musíte mít v těch správných partiích těla. A nejde jen o pruhy. Spousty květovaných, abstraktních vzorů má nějaký směr. Proto je důležité hlídat, jestli například plastický vzor na látce, puntíky nebo podklad pod vzorem, ve větší ploše nevytváří nějaké linie. A s těmi pak cíleně pracovat. Lichotivé linie pro postavu jsou samozřejmě ty vertikální nebo na koso ( k tomu samozřejmě platí špičky - tedy linie do „V“). Protahují postavu, rozbíjí vodorovný objem, a zdůrazňují ženské linie. Jen v případech, kdy chceme zdůraznit objem (asi Vás nepřekvapí, že nejčastěji to u mých zákaznic bývá dekolt) použijeme vzory, které mohou jít do šířky: pruhy, plastické aplikace, bordura krajek apod.

Stejně tak jako vzor, je pro toto tvarování postavy možné využívat kontrastu světlých a tmavých ploch, matu a lesku, neprůhledných a průhledných dílů nebo vzorovaných a nevzorovaných látek. V této hře kontrastu, doporučuji na středové díly vždy použít tu výraznější látku. Tak, aby boční díly (a tím i váš skutečný objem) ustupovaly do ztracena. Je také dobré myslet na to, že lesk, tím jak odráží světlo, plochu rozšiřuje. Pro malou postavu není dobré používat velký vzor, aby nepůsobila ještě menší, a naopak pro objemnější či vysokou postavu není dobré používat malý vzor. Při výběru vzorové látky je tedy důležité, vždy myslet na to, v jaké části těla daný vzor použijete, a zejména jakým směrem. V době krásných digitálních tisků, je škoda se vzorů bát. A věřím, že s citem a těmito triky ve hře se vzory vyhrajete.

   

Mé tipy:

Linie, které jsou svisle nebo na koso nejlépe lichotí vaší postavě. V tomto případě je možné kombinovat ještě s černou plochou a zdůraznit tak jen partie, na které chceme upoutat pozornost.

I u kostek je lichotivější střihnout vzor na koso nebo zvolit vzor zešikmených kostek. Potlačí se tak vodorovné linie, které jsou v kostkách obsažené.

 

Některé vzory mohou mít v podkladu další vzor, ať už barevný nebo plastický. Je dobré vzít v potaz i toto, a rozhodnout se podle toho, který působí dominantněji.

 

Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování obchodu, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.