Inspirace na Halloween


Ušijte si perfektní kostým na Halloween! Inspirujte se našimi tipy.

Pomalu se blíží období karnevalů, plesů a dalších zábav, na které se hodí přijít v masce nebo se zkrátka „vyfiknout.“ Tematické večírky dlouhodobě drží přední příčky v oblíbenosti. Mezi nimi se neztrácí ani Halloween. Pro Českou republiku se nejedná o příliš typický a rozšířený svátek. Postupně si ovšem i u nás nalézá své místečko. Na oslavu se pořádají stylové párty, kde je ideální vybavit se maskou. Jakou? Poradíme vám!

 

Odkud se vzal

Možná si spousta z vás myslí, že Halloween je americký svátek. Ale to není vůbec pravda. Do Ameriky se dostal až s přistěhovalci někdy v 19. století. Původně tento svátek slavili Keltové. Jednalo se o Samhain – ohňovou oslavu ohlašující přechod podzimu do zimy, během které zároveň zaháněli maskami a křikem zlé duchy, aby neovládli svět a těm hodným nabízeli jídlo. Věřili totiž, že se v noci zastavuje čas a živí se mohou setkat s mrtvými.

Anglosaský svátek připadá na 31. října. Slaví se napříč celým světem. Kromě Velké Británie a Ameriky i v Japonsku, Austrálii, Kanadě, dokonce i v latinskoamerických státech. Postupně se rozšiřuje i do dalších. Ovšem ne všude jej slaví se všemi zvyklostmi jako v zemích, ve kterých má silnou tradici. Běžně se v halloweenský den chodí na tzv. Trick or Treat = koledu, nebo vám něco provedu. Děti v kostýmech koledují od domu k domu o sladkosti.  Mezi tradiční výzdobu patří vyřezávané dýně se svíčkou uvnitř – Jack-o'-lantern, čarodějnice, košťata, duchové, pavučiny a pavouci, kostlivci, černé kočky, sovy, netopýři, zombíci, vlkodlaci, upíři, a další příšery. Nejtradičnější barvy pak oranžová a černá.

Jak na jednoduchý kostým

V České republice se ujala tradice vyřezávání dýní a decentní dekorace se mnohdy v domácnostech a veřejných místech také najdou. Koledovat se snad nechodí vůbec a s dalšími tradicemi se také nesetkáte. Avšak ujaly se hallowenské párty v převlecích či strašidelné průvody. Na mecheche podobného typu je vhodné vybavit se náležitým kostýmem. Samozřejmě si můžete nějaký koupit, ale není nad vlastní výrobek, na kterém se můžete vyřádit a užít si plno legrace už při jeho tvoření. Navíc budete originální a zazáříte, protože takový kostým mít nikdo jen tak nebude!

 

Možná nejtěžší otázka padne hned na začátku, a to za co vůbec chcete jít. Nejjednodušší a nejrychlejší masku ducha máte vyrobenou raz dva. Stačí kus bílé látky, prostřihnete dvě díry na oči a máte hotovo. Další velmi jednoduchá varianta je kostým netopýra. Stačí černé tričko s dlouhým rukávem a černá látka, ze které vytvoříte křídla a ty přišijete na rukávy.

Výroba kostýmu pro pokročilé

Pokud ovšem chcete sofistikovanější kostým, poohlédněte se například i po tradičních a nejoblíbenějších variantách čarodějnice, zombie, dýně, mrtvé nevěsty, pirátky, princezny či upírky. Například upíří kostým vypadá velmi dobře a není nějak těžké ho vyrobit. Tmavé či červené oblečení, klidně šaty, doplněné bledým make-upem a výrazným líčením z vás vykouzlí tu pravou upírku!

Mimo ověřenou a neumírající klasiku v kostýmech se hodně nosí postavy z aktuálních slavných filmů a seriálů. Často frčí superhrdinové, slavné filmové postavy. To se každý rok samozřejmě mění. Svůj kostýmový boom zažili Mimoňi, Joker z Batmana, Spider-man, Jack Sparrow z Pirátů z Karibiku, Katniss Everdeen z Hladových her, Elza z pohádky Ledové království, Harley Quin z komiksového blockbusteru Sebevražedný oddíl a v minulém roce nejvíce žen obléklo Wonder Woman.

Jak vidíte, možností a tipů je celá řada. Záleží hlavně na vás, vaší fantazii a vkusu, který kostým bude ten pravý. Takže za koho půjdete letos vy?

 

Archiv novinek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování obchodu, k poskytování funkcí sociálních sítí,
personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám jeho návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.