Záclony

Jestlipak víte, že už naši dávní předci chtěli mít své soukromí a teplo ve svých příbytcích? Určitě ano, a proto vás nepřekvapí, že za první záclony, nyní bychom spíše řekli závěsy, se považují zvířecí kůže. Nejstarší záclony z textilií pocházejí ze starého Egypta, zhruba před šesti tisíci lety. V Evropě se až do konce 16. století používaly na oknech venkovní a vnitřní okenice. První záclony byly ušity z jednoho kusu tkaniny a byly zavěšeny na kovových tyčích a odhrnovaly se na jednu stranu okna. Od konce 17. století se začaly šít záclony ze dvou kusů a při rozhrnutí lemovaly obě strany okna. Materiál používaný na záclony se lišil podle majetkových poměrů uživatele.

Označení záclona se běžně používá pro průhlednou nebo poloprůhlednou tkaninu vyrobenou nejčastěji ve formě krajky. Pro výrobu záclon se nejvíce používá polyester, bavlna nebo směs. Záclony, stejně jako oděv, podléhají módním trendům, a proto se vzor, barva i materiál mění podle požadavků zákazníků. Záclony se často doplňují nebo kombinují se závěsy, ale i jinou stínící technikou /rolety, žaluzie/a označení záclona se používá pro obojí.

Záclony se mohou vyrábět různou technikou – pletením /asi 80% objemu výroby, až do šíře 5 metrů/ na pletacích strojích, tkaním na tkacích strojích /max. do šíře 145 centimetrů/, paličkováním, které může být ruční nebo strojové nebo strojovým háčkováním. Záclonovina může být hladká bez vzorů /tyl, organza/, vzorovaná během výroby, dodatečně vzorovaná vypalováním, vyšíváním nebo vločkováním. Vybere si jistě každý.

A kolik zakoupit materiálu na ušití záclon, aby výsledek vypadal úžasně? Změřte si výšku okna nebo výšku od tyče, garnýže až tam, kde má záclona končit a podle toho zvolte šíři záclonoviny, pokud bude šíře záclony větší, nevěste hlavu, protože stačí záclonu nahoře přeložit /nepřišívat, nestřihat/ na požadovanou délku a vznikne i pěkný detail. Kolik budete potřebovat metrů záclony, zjistíte velmi snadno. Stačí změřit šířku okna a vynásobit ji dvěma, aby byla záclona pěkně nařasená.

Ošetřování záclon není nijak zdlouhavá práce, stačí je prát v pračce na ruční nebo šetrné praní s teplotou do 30 stupňů, ždímat pouze velmi šetrně a vlhké rovnou věšet.

Námi nabízené záclony mají různé šíře od 30 cm až po šíři 250 cm, nepřeberné množství vzorů a barevných odstínů.