Satény

Kolébkou tohoto luxusního materiálu, původně tkaného pouze z hedvábí, je Čína, kde před více než 2 tisíci lety vytvořili speciální techniku tkaní vláken. Satén, nazývaný též Atlas = hladký, je tkanina s vysokým leskem na lícní straně. Satén, který je vyroben z přírodního hedvábí je velmi drahý vzhledem k vysokým výrobním nákladům a nedostatku přírodního hedvábí, které se získává ze zámotků (kokonů) některých druhů hmyzu, především bource morušového. Z tohoto důvodu se stal satén v některých státech výsadou bohatých a vlivných vrstev obyvatelstva. Aby se snížily náklady na výrobu saténu a ten se stal dostupný pro širší vrstvy obyvatel, začaly textilní firmy částečně nahrazovat přírodní hedvábí bavlnou, polyesterem nebo viskózou a tím také tkanina získala nové vlastnosti /pružnost, pevnost/. Mezi hlavní vlastnosti saténu, které ani během staletí neztratily na důležitosti, patří splývavost, prodyšnost, antistatické vlastnosti, dlouhá životnost, krycí schopnost, lehkost materiálu, luxusní vzhled a hustota materiálu. Pro všechny tyto klady, a ještě pro vysokou lesklost a hladkost, je satén oblíbenou tkaninou k výrobě především společenských a svatebních oděvů, lehkých letních šatů, halenek, košil, šátků, sukní nebo tunik. Ložní povlečení, noční a spodní prádlo nebo župany ze saténu jsou také velmi žádaným artiklem na trhu, stejně jako saténové závěsy.

A jak ošetřovat výrobky ušité ze saténu? Především je dobré se držet hesla, že méně je někdy více. Takže pereme maximálně na 40°stupňů v jemném tekutém pracím prostředku, nejlépe v ruce nebo na ruční praní, neždímeme a sušíme vždy ve vodorovné poloze, ne v sušičce. Výrobky ze saténu žehlíme z rubové strany při nízké teplotě a nikdy nenapařujeme. Pokud budeme vše dodržovat, projeví se naše opatrnost v dlouhé životností výrobků.

V naší nabídce najdete širokou škálu barev a vzorů nejčastěji v šíři 145 cm ve složení 100% polyester s úpravou hedvábný, bavlněný, strečový, svatební, podšívkový, krep satén nebo s digitálním potiskem.