Riflovina

Co že to vlastně je? A jaký je rozdíl mezi džínovinou a riflovinou? A proč se říká někdy denim? To se Vám pokusíme v tomto článku přiblížit.

Riflovina, džínovina nebo denim je různé označení pro jednu a tu samou pevnou tkaninu v různých odstínech modré barvy tkanou z mykané bavlny. Riflovina se tká keprovou vazbou, kde je osnova obarvená indigem na modro a útek je režněbílý, takže na povrchu tkaniny převládá modrá barva. A co je to indigo? Jedná se o modré barvivo, které se získává z listů rostliny Indigovník pravý a používá se k barvení rifloviny. V současné době je přírodní barvivo nahrazováno barvivem syntetickým.

Riflovina je velmi pevná a odolná tkanina a oděvy z ní ušité se zabydlely v našem šatníku. Historicky se nejednalo o tkaninu určenou k šití oděvů pro běžné nošení, ale tkaninu určenou na pracovní oděvy. Modrý pracovní oděv ušitý z podobné tkaniny, jako je riflovina, nosili už námořníci v italském Janově v 17. století. V polovině 19. století začala v USA zlatá horečka, rejžovači zlata i dělníci na stavbě železnic potřebovali pevné pracovní kalhoty s pevnými kapsami a této mezery na trhu se chopil Levi Strauss a začal šít pracovní kalhoty z dovážené bavlněné tkaniny – rifloviny. Výrobky z rifloviny měly velký úspěch a jejich provedení s upevněním kapes nýty a poklopcem na knoflíky bylo ke konci 19. století patentováno.  Na začátku 20. století se dostaly kalhoty ušité z rifloviny - rifle i do Evropy a v 50. letech 20. století si oblíbila rifle část mládeže, která je nosila jako symbol vzdoru proti konzervativní společnosti. Od 60. let 20. století se staly kalhoty ušité z rifloviny běžnou součástí šatníku a o dvacet let později přišli výrobci s nejrůznějšími variantami a barvami rifloviny. Toho se chopili návrháři módní značek a přišli nejenom s novými typy riflí, ale začaly z rifloviny šít košile, sukně, kabelky, tašky, bundy, klobouky a čepice, ale i bytovou dekoraci.

Jak bylo výše uvedeno původně byla riflovina barvena přírodním indigem a tudíž měla modrou barvu. V současné době je přírodní barvivo nahrazeno syntetickým a je barvena na černo, zeleno, červeno, žluto, růžovo i rezavo. Riflovina je i různě upravována - propírána, zesvětlována, mechanicky odírána a tak může mít různé odstíny. Lze ji také potisknout vzory, vyšít výšivkami nebo utkat jako pruhovanou. Také složení rifloviny nemusí být pouze 100% bavlna. Vyrábí se riflovina v různých poměrech složení bavlna, polyesterem, spandex /streč/. To vše otevírá dveře naší fantazii k využití rifloviny.

V naší nabídce najdete širokou paletu barev, vzorů i složení rifloviny od 100% bavlny, přes 97% bavlna + 3% spandex, 85% polyester + 15% bavlna, 65% bavlna + 35% polyester, 65% bavlna + 30% polyester + 5% spandex, 60% polyester + 35% bavlna + 5% spandex až po 55% polyester + 45% bavlna. Doufáme, že si vyberete a budete spokojeni.