Ošetřovací symboly

Ošetřovací symboly.

Neorientujete se v ošetřovacích symbolech na textilním zboží? Zkusíme Vám vše vysvětlit, abyste byli v obraze a věděli, jak správně prát, sušit, žehlit, bělit nebo chemicky čistit.

Symboly praní a ošetřování podléhají určitým pravidlům. Většina výrobců samozřejmě chce, aby jejich etikety byly pro zákazníky srozumitelné, a řídí se proto normami. Tou nejrozšířenější je mezinárodní norma EN ISO 3758. Ta ovšem nezavádí nic zásadně odlišného od ostatních systémů, takže když ji budete znát, rozluštíte skoro všechno.

  

Pravidlo pěti symbolů.

Na etiketě musí být vždy všech pět symbolů v pevně daném pořadí. Jejich pořadí je logické: praní, bělení, sušení, žehlení a profesionální ošetřování. Lze uvádět také dva doplňkové symboly a to Ondřejův kříž, který znamená zákaz uvedeného postupu a podtržení. Podtržení znamená jemnější péči – podle počtu podtržení se stupňuje požadovaná jemnost péče.

Některé symboly nejsou úplně napovídající, a proto jsme Vám je stručně popsali. Pokud jsou symboly přeškrtnuty, platí zákaz příslušné péče. V případě sušení je zakázáno pouze sušení v bubnové sušičce nikoli přirozené sušení.
                                 

 gin_sym_was       gin_sym_ble      gin_sym_dry         gin_sym_iro       gin_sym_pro_textile_care

  PRANÍ          BĚLENÍ       SUŠENÍ           ŽEHLENÍ      PROFESIONÁLNÍ OŠETŘOVÁNÍ

 

Při prodeji metráže jsou tyto symboly uvedeny vždy na visačkách připevněných k rolím. U kusového bytového textilu (povlečení, prostírání, deky, polštáře, ….) jsou symboly uvedeny na etiketě na zboží. V e-shopu jsou symboly uváděny vždy u každého nabízeného produktu. Každý symbol udává maximální povolenou péči, to znamená, že s ním můžete zacházet i šetrněji. Je-li u výrobku povolené praní na 60 °C, smíte ho pochopitelně prát i na 40 nebo 30 stupňů, ale ne na 95. Je-li povoleno bělení, neznamená to, že ho bělit musíte.

 

Symbol praní, zastoupený vaničkou, vždycky obsahuje informaci o povolené maximální teplotě a potřebné šetrnosti. Teplota se udává číslem, šetrnost vodorovnými čarami pod vaničkou: dvě čárky znamenají zvlášť šetrné praní, jedna čárka šetrné praní, žádná čárka běžné praní. V případě ručního praní nebo praní v pračce na program ruční praní je vanička doplněna ponořenou dlaní a teplota ani šetrnost se neuvádí, protože samo ruční praní je šetrné, pokud nepoužijete valchu.

gin_sym_was_not

Neperte v pračce ani v ruce. Důvodem může být citlivost materiálu nebo oděvu, nestabilní barva, úpravy, které by se ve vodě poškodily, srážlivost atd.

 

 gin_sym_was_hand

Perte pouze ručně nebo v pračce na program ruční praní. Použijte přípravek na šetrné praní, rozpusťte ho ve vodě a teprve potom vložte látku nebo oblečení, které chcete vyprat. Ve vodě jím jen jemně pohybujte, nemněte, nemačkejte, neždímejte. Nenechávejte dlouho namočené.

 

gin_sym_was_40_gentle

Perte zvlášť šetrně na 40 °C. Vyberte vhodný šetrný program, použijte odpovídající prací prostředek a neždímejte. Pračka by měla být naplněná max. na třetinu objemu.

 

gin_sym_was_50_mild

Perte šetrně na 50 °C. Vyberte šetrnější program („easy care“) a nedávejte plný buben. Neždímejte, nebo ždímejte jen na menší otáčky a kratší dobu.

 

gin_sym_was_60

Perte na 60 °C. Běžný prací cyklus pro barevné prádlo z bavlny, polyesteru, směsovek.

   

 

Symbol bělení udává, jestli lze na materiál použít bělicí přípravky. Domácí bělidla na prádlo se dělí do dvou základních skupin: peroxidová a chlorová.

 

gin_sym_ble_not

Nebělte. Nesmí se bělit peroxidovými ani chlorovými přípravky.

 

 gin_sym_ble

Bělení povoleno. Můžete použít peroxidové i chlorové přípravky.

 

gin_sym_ble_limited

Bělte pouze peroxidovými přípravky. Nepoužívejte chlorová bělidla.

 

 

Žehlicí symboly jsou jednoduché. Žehlička s jedním až třemi puntíky udává, na jaký stupeň a za jakých podmínek se látka nebo výrobek smí žehlit.

 

gin_sym_iro_not

Nežehlete. Při žehlení hrozí nevratné poškození.

 

 gin_sym_iro_max_110

Žehlete na nízkou teplotu. Max. teplota žehličky je 110 °C – odpovídá nastavení na akryl, polyamid (nylon), acetát. Doporučuje se žehlení z rubu nebo přes plátno, aby se zabránilo „oblýskání“. Žehlete suchou žehličkou.

 

gin_sym_iro_max_150

Žehlete na střední teplotu. Max. teplota žehličky je 150 °C – odpovídá nastavení na hedvábí, vlnu, viskózu, polyester. Žehlete přes vlhké plátno a na žehličku netlačte. Můžete žehlit nasucho i párou.

 

gin_sym_iro_max_200

Žehlete na vysokou teplotu. Max. teplota žehličky je 200 °C – odpovídá nastavení na bavlnu a len. Žehlete ještě vlhké nebo nakropte. Citlivější oděvy žehlete z rubu nebo přes plátno. Můžete žehlit nasucho i párou.

 

  

Se symbolem sušení se obvykle setkáváme jen v podobě kruhu ve čtverci, což je sušení v bubnové sušičce. Tento symbol může být doplněn tečkami (šetrnost sušení – teplota vzduchu v sušičce), viz níže, nebo být přeškrtnutý.

 

gin_sym_dry_not

Nesušte v sušičce.

 

gin_sym_dry_low

Sušte v sušičce na mírný program s teplotou vzduchu do 60 °C.

 

gin_sym_dry_normal

Sušte v sušičce na běžný program. Teplota sušení 80 °C, buben sušičky můžete naplnit na maximum.  

 

gin_sym_dry_line_shade    

Čtvereček bez kruhu doplněný jednou až dvěma svislými nebo vodorovnými čárkami je symbol pro sušení na vzduchu. Svislé čárky znamenají, že musíme sušit na šňůře, vodorovné čárky znamenají, že musíme sušit pouze rozložené na plocho a čím více čárek, tím méně nebo vůbec neždímat. Pokud je přes roh čtverečku čárka, symbol znamená, že se musíme sušit ve stínu.

  

Příklad:

gin_sym_dry_drip_line

Sušte mokré na šňůře. Pověste na šňůru a nechte uschnout. Musíte sušit na slunci. Neždímejte, nechte na šňůře vykapat. Tak se většinou suší velké kusy, např. cíchy, které díky tomu nebudou pomačkané ze ždímání.

 

gin_sym_dry_flat

Sušte rozložené naplocho. Předem vyždímejte. Musíte sušit na slunci.

 

gin_sym_dry_drip_flat_shade

Sušte mokré rozložené naplocho ve stínu. Neždímejte, nechte vyschnout / vykapat. 

 

 

Poslední symbol je určen pro profesionální ošetřování tzn. pro čistírnu. Pokud není symbol kolečka přeškrtnutý, tak lze profesionálně chemicky čistit. Pokud je symbol přeškrtnutý, neměli byste používat ani přípravky na skvrny, které obsahují rozpouštědla (např. benzín).

gin_sym_pro_dry_not

V kroužku mohou být umístěna písmena (P, F, W), která udávají, jakým způsobem lze profesionálně čistit. Pod kruhem mohou být vodorovné čáry, které určují šetrnost ošetření. Čím více čárek, tím vyšší šetrnost. Pracovníci profesionálních čistíren tyto symboly znají.

 

Příklad:

 gin_sym_pro_dry_f_mild

Profesionální chemické čištění v uhlovodících (destilační rozmezí mezi 150 °C a
210 °C, bod vzplanutí mezi 38 °C a 70 °C), mírný proces.        

        

       

Tímto článkem jsme se snažili o lepší pochopení ošetřovacích symbolů a tím se vyvarovali chybného ošetřování zakoupeného zboží. Doufáme, že se nám to alespoň trochu povedlo a přispěli jsme k tomu, že Vám bude zboží sloužit dlouho a v případě látek, až do roztrhání ušitého oděvu nebo bytového doplňku.

 

  

Více informací získáte na:

https://www.sotex.cz/symboly-udrzby/symboly-a-jejich-vyznam/