Kvalitní bavlněné úplety turecké výroby

V naší nabídce nejdete velký výběr jednobarevných bavlněných úpletů v různých šířích a barvách, které jsme dovezli z Turecka.

Úplet je velmi oblíbený, příjemný a pohodlný materiál, který je vhodný nejen na dětské oblečení, body, pyžamka, čepičky, nákrčníky, sukýnky, šatičky, ale i trika, tepláky nebo tuniky pro dospělé.

A jak se z úpletu šije?

Úplet je pružná látka, proto vyžaduje opatrnost při stříhání a šití.

Nejprve si musíme uvědomit, která strana je rub a která líc a na to je malá pomůcka. U všech látek je nejspolehlivější určení rubu a líce podle dírek v kraji látky. Dírky jsou propíchnuté z rubu na líc, a proto jsou dírky na lícu hrubší na pohmat.

Při stříhání pokládáme střihy na rubovou stranu látky a můžeme je položit třemi způsoby - po směru osnovy, kolmo ke směru osnovy a v šikmém směru. V každém směru se tkanina chová jinak. Ve směru vlákna je nejpevnější a nejstabilnější a naopak v šikmém směru pruží a splývá.

Při šití úpletu musíme zachovat pružnost látky, a proto šijeme pružným stehem.
Pokud máte na svém šicím stroji fukci pružného stehu, máte vyhráno, pokud ne, tak nezoufejte, můžete šít obyčejným entlovacím cik-cak stehem. Pro zachování pružnosti švů je nutné nastavit hustý a krátký steh, aby byla zachována pružnost. Při šití používejte středně silné jehly 70/10 až 90/14.
 
Přejeme Vám, aby se dílo povedlo a Vy z ušitého kousku měli radost a dobře Vám sloužil.