Bavlněná plátna

Tímto krátkým článkem, bychom Vám chtěli představit tradiční materiál, kterým je zcela určitě bavlněné plátno, tkané nejjednodušší plátěnou vazbou, křížením osnovy a útku.

Každý se s ním již na 100% setkal, protože se jedná o jeden z nejstarších materiálů, které člověk používá k dekorační, ale i k oděvní tvorbě.

Plátno se tkalo ručně na jednoduchých strojích z ručně předené příze z konopí nebo lnu. V Číně se plátno z konopí vyrábělo již před pěti tisíci lety. V Praze se v 10. století našeho letopočtu používaly kousky plátna jako platidlo. Ve středověku pláteníci /tkalci plátna/ začali s řemeslnou výrobou a od 13. století se v Čechách a na Moravě začali sdružovat do cechů, později koncem 16. století přešli na manufakturní výrobu, která byla mnohem efektivnější. Až do začátku 19. století se plátno tkalo ručně. Po nástupu vědecko-technické revoluce se začalo v Anglii se stojní výrobou plátna, které byla mnohem rychlejší, a proto malé manufaktury nemohly strojové výrobě konkurovat a zanikaly. Teprve od 19. století se začala používat k výrobě plátna bavlněná příze.

Bavlněné plátno je jeden z nejuniverzálnějších a nejtradičnějších materiálů. Je to pevná, odolná a savá látka, která je zároveň vzdušná a prodyšná. Vzhledem k pevnosti je plátno používané k výrobě lodních plachet, tašek, obuvních svršků, a pracovních oděvů. První džíny byly vyrobené z konopného plátna a v žádném případě se nejednalo o módní, ale pracovní kalhoty, vzhledem k pevnosti materiálu. Voskované plátno je používané jako náhražka kůže. Z plátna speciálně upraveného jako nepromokavé se šíjí stany, nepromokavé pláště a batohy. Tuhé plátno se používá k výrobě vazby knih nebo něj malují malíři.

Bavlněná plátna lze také potisknout různými vzory, a pokud je plátno jemnější, můžeme z něho ušít lůžkoviny, povlaky na dekorativní polštářky, chňapky, prostírání, utěrky, ubrusy, pro děti, a nejen pro ně, klobouky, čepice, sukně, šaty, kalhoty, bundy, prostě fantazii se meze nekladou.

Doufáme, že si z naší nabídky vyberete a budete se svým výrobkem spokojeni.