Jak jde čas s plavkami

Jak jde čas s plavkami

 

Plavky jsou koupací oděv, který je nám všem velmi dobře znám, avšak jejich minulost a celkový vývoj, hádám, že mnoho z Vás překvapí.

 

Historické mezníky

Antika

Historie tohoto koupacího oděvu sahá až do krásné antiky. První zmínky o dvoudílných dámských plavkách, které byly používány mimo jiné za účelem sportovním, máme již z roku 1400 př.n.l.. Z dochovaných nástěnných maleb víme, že antický střih plavek se velmi podobal tomu, který známe dnes a je velice zajímavé, že v této starověké době nepovažovali takto odhalené ženy za skandální či vulgární, jak tomu bylo v dobách pozdějších.

 

Přelom 19. – 20. století

Od starověkého Řecka uplynula už dlouhá doba a s ní se změnily i společenské návyky. Pro ženy již neexistovalo, aby se u vody promenádovaly pouze v plavkové podprsence a kalhotkách. Odhalená kůže byla tabu. Místo klasických plavek, které známe, se ženy k vodě oblékaly jako do společnosti. Nosily těžké krinolínové šaty, klobouky, různé ozdobné stuhy a někdy dokonce i boty.

 

První polovina 20. století

V této době už byla plavkám trošku povolena uzda a něžné pohlaví už se mohlo pyšnit odhalenými pažemi a nohami. Ovšem nebylo to jen tak. Existovala zde však určitá pravidla, která říkala, že délka mezi odhaleným kolenem a okrajem plavek nesmí přesahovat 15 cm.

V první polovině 20. století si tento oděv vzali do parády módní návrháři, mezi které patřila např. i Elsa Schiaparelli.

 

Druhá polovina 20. století

Na scéně můžeme znovu po tak dlouhé době přivítat dvoudílné plavky. Autor prvních bikin byl Louis Reard. Jeho model byl stylem stejný jako plavky ze současné doby, když si odmyslíme pestrobarevnost a atypické vzory. Bohužel tehdejší společnost tento druh plavek odsoudila a díky tomu bohužel pár let trvalo, než se staly běžnou součástí ženského šatníku.

 

1953

Brigitte Bardot…

Toto jméno bylo ve vývoji bikin velice důležité. Brigitte Bardot je francouzská herečka a ve svých mladých letech bývala modelkou, která značně přispěla k popularizaci bikin. Roku 1953 se v Cannes procházela na pláži v drobounkých dvoudílných plavkách, za což sklidila velkou kritiku veřejnosti, avšak ne na všechny působila Brigitte takto negativně. Důkazem je fakt, že o pár měsíců později tento druh plavek nosila téměř každá Francouzka.

 

Následující léta po tomto důležitém mezníku se s módními návrháři roztrhl pytel a na světě byly stále nové a nové kolekce, ve kterých už se návrháři snažili o originalitu, kombinovali různé materiály a hráli si s barvami.  

 

Plavky tedy prošly obrovskou evolucí, díky které se v dnešní době nemusíme bát, že bychom nenašli pro nás ty pravé bikiny.

 

Plavkovina patří v současné době mezi velmi žádané látky a my pro Vám můžeme nabídnou tyto: