Gobelíny

Pravé gobelíny neboli tapisérie jsou ručně tkané látky (koberce, pokrývky, potahy převážně nástěnné), nejstarší vyobrazení výroby tapisérií pochází ze starověkého Egypta z období 2 000 let před naším letopočtem. Výroba gobelínů je staré umění a řemeslo, gobelíny se vyrábějí stejným způsobem již tisíce let. Tkaly se téměř výhradně z ovčí vlny, výjimečně v kombinaci s hedvábnou přízí. Původně měly gobelíny různé funkce: reprezentační, estetickou, dekorační, izolační – tepelnou i akustickou nebo mohly opticky rozdělovat pokoje.

Postupem času se začala měnit funkce a využití gobelínů, a aby byla tato látka dostupná širší veřejnosti, začal se původní materiál ovčí vlna nahrazovat kombinací bavlny, polyesteru a akrylu. Gobelíny se začaly brzy vyrábět na mechanických tkacích strojích a místo původního názvu tapiserie se vžil název gobelín/gobelínová látka. Platí jedna pravda, že každá tapiserie je gobelín, ale ne každý gobelín je tapiserie.

Gobelínová metráž se hodí na polštáře, závěsy, tašky, kabely a různé dekorace, ale i na některé čalounické práce. Jde o tkaniny s vyšší gramáží, obvykle v kombinaci bavlny, polyesteru a akrylu, které dělají látku odolnou proti pomačkání a dobře udržovatelnou. Mezi gobelínovými vzory bývají oblíbené motivy krajiny, květin, zvěře, lovecké nebo námořní motivy, geometrické vzory, ale nechybí ani sezónní náměty – třeba velikonoční nebo vánoční. Tyto látky se velmi často kombinují s okrasnými šňůrami, či ozdobnými střapci, které dotváří celkový vzhled interiéru.

V naší nabídce najdete velké množství vzorů a barev v šíři 140 cm s gramáží 300g/m2 se složením 70% polyester + 30% bavlna.